Witamina D3 – za co odpowiada w organizmie człowieka?
Witamina D3 jest potrzebna w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Dzięki niej poprawiona zostaje przyswajalność wapnia i fosforanów w nerkach oraz układzie pokarmowym, a także ich parametry zostają wyrównane. Dzięki temu rozwój i mineralizacja kości przebiega prawidłowo. Witamina D3 odpowiedzialna jest również za przekształcenie fosforu organicznego w nieorganiczny. Występuje ona głównie w morskich rybach. Przy podawaniu należy pamiętać, że ich smażenie nie jest korzystne, dlatego dobrze podawać je pieczone, duszone lub gotowane. Witaminę D3 można znaleźć również w wątrobie, dojrzewających serach, mleku, jajkach oraz olejach roślinnych. W naturalnych produktach witamina D3 występuje w niewielkich ilościach, dlatego warto rozważyć suplementację poprzedzoną odpowiednimi badaniami i konsultacją z lekarzem.
Witamina D3 – nadmiar i niedobór
Organizm ludzki może sam produkować witaminę D3, dzięki ekspozycji na słońce. Jest to jedyna witamina, którą człowiek może wytwarzać samodzielnie. Jednak tak jak w przypadku innych witamin także witaminy D3 może brakować w organizmie. Jest możliwe także jej przedawkowanie. Niedobór objawia się zaburzeniami widzenia, bólami kostno-mięśniowymi, bezsennością, brakiem apetytu, biegunkami, czy skłonnością do częstszych przeziębień. W przypadku przedawkowania możliwe jest wystąpienie zwiększonego oddawania moczu oraz uczucia pragnienia. Pojawiają się również takie objawy jak świąd skóry, nudności, wymioty, osłabienie, biegunki, nadmierne pocenie się oraz brak apetytu. Nadmiar witaminy D3 może powodować kumulowanie się wapnia w tkankach, co prowadzi do zaburzenia pracy układu nerwowego oraz serca.
Witamina K2 – za co odpowiada w organizmie człowieka?
Witamina D3 nie jest jedyną substancją, która jest potrzebna w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jednym z istotnych elementów jest również witamina K2, która także jest potrzebna do właściwego funkcjonowania kości. Dzięki niej organizm jest w stanie przeciwdziałać osteoporozie oraz osteopenii. Witamina K2 jest odpowiedzialna nie tylko za utrzymanie zdrowych kości, ale również przeciwdziałanie chorobom układu krążenia, czy zapobieganie miażdżycy. Witamina ta zmniejsza również ryzyko wystąpienia raka. Warto zadbać o odpowiedni poziom witaminy K2 w swoim organizmie. Witamina K2 występuje w produktach, które otrzymuje się w wyniku fermentacji bakteryjnej, jak np. natto, czyli tradycyjnej japońskiej potrawie powstałej z soi.
Witamina K2 – nadmiar i niedobór
Jak w przypadku każdej witaminy w organizmie może występować niedobór witaminy K2. Objawia się on krwawieniami, obfitymi miesiączkami, problemem w gojeniu się ran, występowaniem siniaków, biegunkami, skłonnością do infekcji bakteryjnych oraz problemami z mineralizacją kości. Możliwe jest również pojawienie się stanów przedzawałowych, czy zawałów. Może pojawić się również nadciśnienie oraz zatory. Przedawkowanie witaminy K2 jest mało prawdopodobne. Jednak gdy wystąpi możliwa jest zwiększona potliwość i podatność na uczucie gorąca. W skrajnych przypadkach może dojść do niedokrwistości hemolitycznej, uszkodzenia tkanki mózgowej oraz wątroby.
Witamina D3 i K2 – suplementacja
Stwierdzone niedobory poprzedzone odpowiednimi badaniami, można uzupełniać np. suplementami. Jednymi z lepszych preparatów są preparaty naturalne i sprawdzone – w tej kategorii doskonale sprawdzi się witamina D3 i K2 od eco&fit.