Składniki na ciasto biszkoptowe:
- 6 jajek
- 11-12 płaskich łyżek stołowych cukru (najlepiej pół na pół cukier zwykły i ksylitol)
- 12 łyżek mąk bezglutenowych: 7 łyżek mąki kukurydzianej + 3 łyżki skrobi ziemniaczanej
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia bezglutenowego
Składniki na krem:
- 0,35 l mleka roślinnego (np. ryżowego Natumi)
- budyń waniliowy lub śmietankowy (np. Oetkera)
- 1 kostka margaryny wegańskiej (ja używam Alsan)
- 3 łyżki stołowe cukru pudru
- kakao (Celiko ma certyfikat, ale nie jest dosładzane, więc trzeba dostosować ilość cukru do swojego gustu; może być też dosłodzone kakao Nestle)
Składniki na poncz:
- 0,5 l wody
- 2 saszetki herbaty czarnej (ja używam Sagi)
- sok z 1 cytryny
- 3 łyżki cukru
- aromat do ciasta (arakowy albo rumowy – musi być oznaczony jako bezglutenowy)
- (w przypadku tortu dla dorosłych, do ponczu można dolać trochę spirytusu)
Pozostałe składniki:
- marmolada wieloowocowa (nie może być zwykła konfitura, która dobrze rozsmaruje się na nasączonych ponczem blatach ciasta)
- posypka do ciast
- ewentualnie kilka wisienek
Sposób przygotowania:
- Zmiksuj jajka z cukrem do uzyskania puszystej konsystencji.
- Dodaj przesypaną przez sitko mąkę i proszek do pieczenia.
- Przelej do blachy i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Na pierwsze 5 minut włącz termoobieg, potem zostaw nagrzewanie równomierne od góry i dołu na kolejne 30 minut. Ciasto gotowe.
- Wyjmij tort i pozostaw do ostygnięcia. Następnie przekrój ostrożnie tak, aby powstały z niego 3 blaty biszkopta. Górną można nieco wyrównać przez odkrojenie wybrzuszenia, ale ja zazwyczaj przekładam ją na drugą stronę, wybrzuszeniem do dołu, albo kładę ją na sam dół.
- Przygotuj poncz, zaparzając herbatę i dodając do niej pozostałe składniki. Poczekać, aż ostygnie, a następnie nasączyć nim wszystkie warstwy biszkopta.
- Dolny blat posmarować marmoladą, a następnie przykryć go kolejnym. Najlepiej kolejny blat przenieść szeroką łopatką, aby się nie złamał.
- Przygotować krem waniliowy, robiąc budyń wg przepisu, ale z mniejszą ilością mleka (0,35 zamiast 0,5 l), a po jego ostygnięciu zmiksować z masłem i cukrem pudrem. Nie dodawać jeszcze kakao.
- Częścią kremu waniliowego posmarować środkowy blat biszkopta. Powinno zostać go dość sporo. Przykrywamy całość ostatnim, górnym blatem ciasta.
- Z reszty robimy krem kakaowy, ale najpierw odkładamy 2-3 łyżki waniliowego na bok – posłuży nam do ozdoby – i chowamy go od razu do lodówki, żeby był w miarę twardy. Pozostałą część miksujemy z przesianym kakao w takiej ilości, aby uzyskać pożądany kolor, np. taki jak na zdjęciu.
- Całą porcją kremu kakaowego pokryć cały tort – zarówno z wierzchu, jak i po bokach.
- Na koniec wyciągamy krem waniliowy z lodówki, przekładamy go do tuby na krem i tworzymy dowolne wzory, np. napisy, różyczki, linie itp. Jeśli mamy wisienki, jedną dajemy koniecznie na środek, a pozostałe (np. 4) na różnych końcach tortu.
Koniecznie należy wstawić tort do lodówki na kilka godzin, aby krem się nie roztopił.