Dlaczego nowy rok jest dobrym momentem na rozpoczęcie odchudzania? Po pierwsze jest to pewnego rodzaju zobowiązanie wobec siebie, a jeśli poinformowaliśmy o tym bliskich, to także wobec nich. Po drugie, mamy wystarczająco dużo czasu do lata, aby tego dokonać, nie niszcząc sobie po drodze zdrowia.
Skuteczne odchudzanie wymaga dużo wysiłku fizycznego i tyle samo wysiłku psychicznego. Jest to wyzwanie dla silnych i mocno stąpających po ziemi osób. Jeśli po tygodniu z niego nie zrezygnujemy, to oznacza, że jesteśmy w tej grupie. A więc gratulacje i do dzieła! Czego należy się trzymać? Na początek warto poznać zapotrzebowanie energetyczne własnego organizmu. W tym celu musimy obliczyć swój wskaźnik BMR (Basal Metabolic Rate) oraz BMI (Body Mass Index).
Najprostszym sposobem na uzyskanie swojego BMR jest wyliczenie iloczynu naszej wagi i liczby 24. BMR=waga×24. Wówczas otrzymamy dzienne zapotrzebowanie kaloryczne naszego organizmu. W Internecie znajdziemy specjalne kalkulatory, które w wyliczeniach uwzględnią również nasz wzrost, aktywność fizyczną oraz wiek. Otrzymany wynik należy zapamiętać i starać się nie przekraczać dziennego zapotrzebowania kalorycznego podczas naszej diety odchudzającej.
Kolejnym, co musimy zrobić, jest poznanie własnego BMI. Wskaże nam on, czy rzeczywiście mamy nadwagę. Do jego wyliczenia potrzebujemy masę ciała i wzrost. Dzielimy pierwszą wartość przez drugą podniesioną do kwadratu. BMI=masa/wzrost².
Do jego wyliczenia możemy również skorzystać z gotowych kalkulatorów BMI online. Gdy już poznamy swoje zapotrzebowanie kaloryczne oraz wskaźnik BMI, przystępujemy do działania. Aby dieta była skuteczna, musimy trzymać się ustalonych na początku zasad. Nie dozwolone są jakiekolwiek odstępstwa, ponieważ jednorazowa słabość może zamienić się w cotygodniową a ta w codzienną.
Zasada numer 1. Ustalmy realny cel. Nie próbujmy nawet planować, że zrzucimy 10 czy 15 kg w dwa miesiące. Najważniejsze jest mieć świadomość, jak zdrowo i skutecznie schudnąć 10 kg. Najlepszym sposobem jest powolne odchudzanie Tylko wówczas unikniemy napadów głodu oraz efektu jojo. Na początek wystarczy, że schudniemy 2-3 kg miesięcznie.
Zasada numer 2. Treningi. Aktywność fizyczna jest równie ważna, jak dieta. Dzięki niej wymodelujemy sylwetkę i być może osiągniemy zadowalający efekt, jeszcze zanim osiągniemy wymarzoną wagę. Należy pamiętać, aby stopniowo zwiększać ilość i intensywność treningów. Ważna jest również systematyczność. Wyjątkiem są okresy chorobowe oraz osłabienie.
Zasada numer 3. Nagrody. Nagradzaj się za każdy zgubiony kilogram. To stworzy dodatkową motywację. Oczywiste jest, że nagrody nie powinny wpływać na wagę a podkreślać jej utratę. Zastąpmy więc wyprawę na lody nowym ciuchem lub kosmetykiem.
Zasada numer 4. Planowanie posiłków. Dieta będzie skuteczna tylko wtedy, gdy będzie zdrowa. Warto planować swoje posiłki przynajmniej dzień wcześniej, a najlepiej przed zrobieniem np. cotygodniowych zakupów. Tylko wtedy nie znajdziemy się w sytuacji, braku odpowiedniej potrawy i wilczego głodu.
Zasada numer 5. Od śniadania do kolacji. „Śniadanie zjedz sam w całości, obiadem się podziel, a kolację oddaj”. Trochę w tym prawdy. Należy to jednak nieco zmodyfikować i cały czas mieć w głowie, że aby schudnąć, trzeba jeść (odpowiednio). Po pierwsze posiłków musi być 5, po drugie, kolację należy również zjeść. Może być bardzo mała w przeciwieństwie do śniadania. Nikt jednak nie lubi chodzić głodnym, organizm nigdy się do tego nie przyzwyczai.
Jeśli planujemy drastyczne zmiany w swojej diecie, to udajmy się do dietetyka. Tylko krótkotrwałe i niezbyt obciążające organizm diety możemy przeprowadzać na własną rękę. Aby odchudzanie było zdrowe, nie zapominajmy o piramidzie żywności i każdą zmianę wprowadzajmy stopniowo.