Diety na masę Rodzaje diet

Dieta wysokobiałkowa

Dieta

Dieta wysokobiałkowa, jak sama nazwa wskazuje, oparta jest na dostarczaniu organizmowi większych ilości białek przy jednoczesnym ograniczeniu ilości tłuszczy. Ogólnie panuje przekonanie, że jest to dieta przeznaczona dla osób uprawiających sporty siłowe, jednak nie do końca zgodna z rzeczywistością. Dieta wysokobiałkowa (wysoki poziom białka i cukrów w pożywieniu) sprzyja wzrostowi tkanki mięśniowej, bo przecież białko to podstawowy budulec, ale również zalecana jest dla wszystkich tych, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy.

Opis diety:

Dieta wysokobiałkowa jest dietą, która może przyczynić się do spadku masy ciała, jak również poprawić funkcjonowanie organizmu, uzupełniając jego niedobory w podstawowy budulec, jakim jest białko. Cała dieta opiera się na takim komponowaniu posiłków, by zapewnić około 2 gr białka na 1 kg masy ciała, czyli proporcjonalnie do wszystkiego, co jemy posiłki powinny zawierać od 10 do 15 % białek. Produktami bogatymi w białko są przede wszystkim: chudy twaróg, mleko, jajka, mięso, ryby (szczególnie polecane to: tuńczyk, makrela, łosoś), rośliny np. soja, soczewica. Wśród mięs zalecane są: indyk lub kurczak, wołowina, cielęcina i ryby. Ważne jest, by mięsa poddawać gotowaniu, a nie smażeniu, ponieważ pozwala to ograniczyć ilość spożywanego tłuszczu. Pomocne przy komponowaniu posiłków według zasad diety wysokobiałkowej jest korzystanie z tablic, które podają zawartość białka w produktach spożywczych.

Efekty:

Dieta wysokobiałkowa przyczynia się do utraty wagi, choć może się to wydawać mało prawdopodobne. Jest to możliwe właśnie dzięki białkom, które sprzyjają uwalnianiu hormonu wzrostu, który to wpływa na spalanie tłuszczu. Dieta bogata w białko, czyli dieta wysokobiałkowa, przede wszystkim przyśpiesza nasz metabolizm, który szybciej redukuje zbędne naddatki energii, a co za tym idzie – wpływa na utratę zbędnych kilogramów. Stosując tę dietę nie tylko wspomożemy proces odchudzania, ale również poprawimy wygląd naszej skóry.

Zagłosuj na wpis.