Diety odchudzające Rodzaje diet

Dieta Atkinsa

Dieta

Dieta Atkinsa to dość kontrowersyjna dieta przeznaczona dla osób otyłych bądź z lekką nadwagą. Polega ona na ograniczeniu spożycia węglowodanów do jak najmniejszej ilości, nie narzuca jednak konieczności ograniczenia ilości posiłków.

Opis diety:

Głównymi składnikami posiłków podczas stosowania diety Atkinsa jest spożywanie produktów z dużą zawartością tłuszczów oraz białka, a ograniczyć należy spożycie produktów zawierających cukry proste oraz złożone. Dr Atkins, który opracował tę dietę stwierdził, że głównym powodem tycia jest niewłaściwe mieszanie tłuszczów z węglowodanami i białkami.

Dieta według dr Atkins przebiega w czterech fazach trwających po 2 tygodnie, a są nimi:

  • Faza pierwsza (wprowadzająca) – stopniowe ograniczenie spożywania węglowodanów. Początkowo spożycie węglowodanów powinno zostać ograniczone do 20 g dziennie. Podczas trwania tego etapu diety można spożywać wszystkie rodzaje mięsa, drobiu, ryb, owoców morza, jaj oraz tłuszczów roślinnych. Pamiętać jednak należy aby nie przekroczyć dziennej dawki zapotrzebowania na węglowodany. W naszym jadłospisie powinniśmy natomiast unikać produktów takich jak: pieczywa, owoców, produktów zbożowych, warzyw zawierających skrobię, chudego nabiału, kofeiny oraz produktów zawierających duże ilości cukrów między innymi słodycze. Podczas trwania pierwszego etapu diety można stracić do 2,5 kg tygodniowo.

  • Faza druga – zwiększenie zapotrzebowania na węglowodany od 30 do 50 g dziennie. Ważnym elementem tego etapu jest zwiększenie spożycia warzyw, owoców jagodowych, np. truskawki, maliny. Nadal jednak głównym elementem diety Atkinsa są białka i tłuszcze.

  • Faza trzecia i czwarta – w tych fazach można jeść tyle węglowodanów, by nie doprowadzić do tycia. Dla większości zwolenników tej diety są to porcje od 25 do 90 g dziennie. Ważnym elementem jest unikanie połączenia węglowodanów z mięsem, jajami oraz rybami.

W każdej fazie diety posiłki powinny być spożywane regularnie, a dzienny jadłospis powinien składać się z trzech dań głównych i nie więcej niż dwóch małych przekąsek. W trakcie trwania diety Atkinsa nie powinno się spożywać produktów takie jak: mleko, owoce, pieczywo, jogurtu i warzyw ze skrobią. Można jednak pić kawę, herbatę bez cukru, a także wodę mineralną.

Efekty:

W ciągu dwóch tygodniu można schudnąć ok. 2 kg. Niestety dieta ta jest niebezpieczna m.in. ze względu na ograniczenie spożywania owoców i warzyw, co zmusza nas do przyjmowania witamin. Przed rozpoczęciem diety Atkinsa należy skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem. Jeżeli jesteś cukrzykiem, osobą cierpiącą na nadciśnienie, posiadasz wysoki poziom cholesterolu, miażdżycę, dieta Atkinsa nie jest dietą przeznaczoną dla Ciebie i należy jej unikać.

Zagłosuj na wpis.